Concurs pentru copii-“Dor de Eminescu”

Școala Dacia prezentă la cel de-al  XX-lea Festival “Copiii lumii sărbătoresc Anul Nou- Traditii și obiceiuri”
January 11, 2018
Lecții de cusut pe etamină, pentru copii
January 15, 2018

De Ziua Culturii Naționale și a marelui poet Mihai Eminescu, Școala de Limba Română “DACIA” din Atena, care funcționează cu sprijinul Ministerului pentru Românii de Pretutindeni în cadrul Asociației DACIA, lansează concursul pentru copii “Dor de Eminescu”.
Fiecare participant trebuie să-și aleagă o operă de-a lui Eminescu ( poezie, proza, Etc.), să realizeze desenul reprezentativ și să ni-l trimită.
Se pot înscrie în concurs copii cu vârste între 7 și 18 ani.
Desenele le puteti trimite incepand de astăzi până miercuri 17 ianuarie, ora 00.00, la adresa de email: asociatia_dacia@yahoo.com, prin mesaj privat pe pagina Asociatiei Dacia sau la sediul acesteia, strada Keiriadon 92, Petralona.
Se vor elibera diplome de participare, iar cele mai reprezentative trei desene vor fi premiate cu cărți care conțin poezii scrise de Eminescu. Profesorii coordonatori vor primi Adeverințe de participare.
Acest concurs se organizează in scopul promovării valorilor naționale și a identității culturale în rândul copiilor români din Diaspora.