Excursie de o zi organizată de Asociația DACIA din Atena

January 15, 2018
Bazar de Paște organizat de către Asociația Interculturală DACIA din Atena
March 22, 2018

Duminică, 18 martie 2018, Asociația Interculturală Româno-Elenă DACIA din Atena a organizat o excursie de o zi.

În cadrul acestei drumeții, participanții au vizitat trei locuri superbe, pline de încărcătură istorică, și anume

Canalul Corint, Micene,  Teatrul din Epidaur și Nafplio.

Canalul Corint este un canal artificial care leagă Golful Corint din Marea Ionică de Golful Saronic din Marea Egee. Canalul taie Istmul Corint și separă Peloponezul de restul Greciei. Canalul are 6,3 km lungime, fiind construit între anii 1881 – 1893.

Micene (în greaca veche Μυκῆναι, Mykēnai sau ΜυκήνηMykēnē, în greacă Μυκενες, Mikenes) este un sit arheologic în Grecia, situat la aproximativ 90 km sud-vest de Atena, în ArgolidaPeloponez. În mileniul II î.Hr., Micene era unul dintre cele mai importante centre ale civilizației grecești, o fortificație militară care domina mare parte din Grecia de sud. Perioada din istoria Greciei cuprinsă între cca. 1600 î.Hr. și 1100 î.Hr. este denumită miceniană, recunoscându-se astfel importanta a orașului.

Teatrul din Epidaur (greacă Αρχαίο θέατρο Επιδαύρου) este un teatru antic din Grecia, renumit pentru acustica sa. Aici se desfășoară Festivalul de dramă antică Epidavria (Επιδαύρεια), parte a Festivalului din Atena.

Nafplio este printre cele mai frumoase orase din Grecia continentală. Numai la 2 ore cu mașina de la Atena, oraș Nafplion are o atmosferă medievală intensa. Nafplio, prima capitala a Greciei moderne (intre anii 1829 – 1834), este unul dintre cele mai frumoase orase din Peloponez.